Altın Çilek Faydaları ve Kullanımı
15 Mayıs 2024

Altın Çilek Faydaları ve Kullanımı

Altın Çilek Faydaları, Sıcak bölgelerde yetiştirilen altın çilek, ülkemizde de Antalya ve etrafı bölgelerinde yetiştirilmektedir. Altın çilek, adı gibi çok değerli bir besin olmaktadır. Meyve kısmının dışında sert sarı ve kırmızı renkleri arasında bir kabuğu olmaktadır. İlk toplandığı zaman bu kabuk kısmı dış tarafında olup tüketilebilmesi için kabuğunun soyulması gerekir. Kabuğu soyulduktan sonra içerisinden küçük, yuvarlak yaklaşık 3 cm büyüklüğünde ve turuncu renkte meyvesinin tüketilen kısmı çıkmaktadır. Bu meyvenin içinde sarı küçük renkte çekirdekler bulunur. Bu şifalı bitkinin meyvesi kabuklu şekilde olup ilk toplandığında yani hasat edildiği zaman acı bir tada sahip olmaktadır fakat zaman geçtikçe meyvenin tadı olgunlaşarak daha tatlı bir duruma gelir. Her derde deva olan bu meyve, daha yeni yeni günümüzde bilinmeye başlanmış olmaktadır. Daha çok yer kirazı diye de adlandırılmakta olan bu meyve, egzotik meyveler arasında yer alır. Yaş olarak yenebilen ya da kurutulmuş olarak da tüketilebilen bir meyvedir. Günümüzde daha çok kurutularak satılmaktadır. Altın rengi ile ismini bağlayan bu tropikal meyve, Güney Amerika'da yetiştirilmekte olup 5 ile 7 gram ağırlığında ve lif oranı yüksek olan meyvenin oldukça faydası olmaktadır. Vitamin deposu olan B1, B2, B3, A ve C vitaminlerini içerisinde bulunduran bu meyvenin, sağlığa çok büyük faydaları bulunmaktadır.

Yuvarlak şekilde oluşan meyve, altın sarısı renginde olup sulu ve küçük küçük çekirdekleri olmaktadır ayrıca yüzeyi pürüzsüz şekildedir. Taze tüketildiği zaman dış yüzeyindeki sert kabuğunu soymak gerekmektedir. Kurutulmuş olarak yendiği zaman ise böyle bir işleme gerek kalmamaktadır. Ayrıca reçel yapılan bu meyvenin salatalarda, keklerde ve pastalarda da kullanıldığı bilinir. Tadı ile lezzetli olan bu meyve özel soslarda kullanılabilir. Altın çilek faydaları ise saymakla bitmemektedir. Antioksidan oranı ile öncelik yaratan bu meyve, doğal yollar ile kilo vermek isteyen kişilerin imdadına yetişmektedir. Metabolizmayı hızlandıran altın çilek, sindirimi oldukça kolaylaştırmaktadır. Kalorisi düşük olduğundan dolayı kilo verilmesine katkı sağlamaktadır. Uzmanlar tarafından sağlıklı bir şekilde zayıflamanın en ideal yolu olarak bildirilmektedir altın çilek. Özellikle de çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimde oldukça olumlu faydalar sağlamaktadır. Bir de şeker hastalarına iyi bir etki yaparak kişinin şeker hastalığını atlatmasını sağlamaktadır. Kanser, kalp gibi ciddi hastalıkları önlemek için başarılı olan bu meyve, aynı zamanda bu hastalıklara şifa olmaktadır. Ayrıca doğal bir idrar söktürücü özelliği olmakta ve ağrı kesici özelliğine de sahip olmaktadır. Kandaki değerleri dengeler ve ayrıca solunum, idrar yollarındaki rahatsızlıklara şifa olmaktadır. Tıbbi ilaçlarda kullanılan altın çilek, 8 alkolid özelliğine sahip olmaktadır. Ayrıca görme ve işitme duyularına büyük fayda sağlamaktadır ve sinirlerin onarılmasında da büyük etki sağlamaktadır. Kan dolaşımını hızlandırarak düzene sokmaktadır. Vücuttaki iltihabı kurutur ve mantar hastalıklarını tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Altın çilek faydaları, iştah açıcı, ateş düşürücü, balgam temizleyici, tümör ilerlemesini durdurucu, cilt problemlerine çözüm yaratan ve böbrek rahatsızlıklarını iyileştiren bir mucizevi faydası olmaktadır. Bir de yaz aylarında dondurmalarda kullanılmaktadır. Bu meyvenin ağacı küçük olup dalları çalı gibi olup oldukça faydalı bir meyvedir. Ancak günümüzde bir hayli pahalı satılmaktadır. Altın çilek kozmetik ürünlerin içerisinde de kullanılarak cilde oldukça faydaları bulunmaktadır. Cildi pürüzsüleştirir ve cildi nemlendirmede oldukça fayda sağlamaktadır. Bir de cildi güneş ışınlarından koruyarak, hücre yenileyici özelliği ile fark katmaktadır. Belli bir yaş üzeri yaşlanma belirtilerini yok ederek geciktirmede faydalı olmaktadır. Özellikle erkeklerin yaşamış olduğu prostat hastalığına oldukça faydalı olmaktadır. Adet döneminde de vücudu rahatlatmak da altın çilek faydaları arasında olmaktadır. Bayanlar regl dönemleri sonrasında 1 fincan süte dövülmüş altın çilek yapraklarından 1 çay kaşığı ilave ederek 1 hafta boyunca günde 1 fincan bu karşımdan tüketmeleri sonucunda karaciğer, böbrek gibi organların çalışmasını düzenleyerek solucan düşürücü, idrar söktürücü, regl dönemlerini düzenleyici olarak da kullanılması da faydaları görülmektedir. Ayrıca kusma ve mide buluntularından oldukça faydalı bir meyvedir. Kısaca ilaç deposu olan bu meyveyi herkesin mutlaka tüketmesi gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çilek Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Çilek Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Çilek Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çilek Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yer Çileği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yer Çileği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çilekli Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri

Çilekli Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri

Çileğin Faydaları ve Kullanımı

Çileğin Faydaları ve Kullanımı

Güncel

Çilekli Tart Tarifi ve Malzemeleri

Çilekli Tart Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Çilekli Milföy Tarifi ve Malzemeleri

Çilekli Milföy Tarifi ve Malzemeleri